Kim jesteśmy
Witamy Państwa na stronie Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce – instytucji publicznej, której zadaniem jest działalność na rzecz kultury, sportu i czytelnictwa w wymiarze dostępnym dla każdego. Rolą szczególną jest popularyzacja miejscowej kultury, tradycji, historii oraz działania wspierające promocję naszego regionu.
Fot. Łukasz Huzarski
Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji utworzony został w wyniku reorganizacji Ślężańskiego Ośrodka Kultury oraz likwidacji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sobótce.
Uchwały:
Nr VI/31/11 (z późn. zm.) Rady Miejskiej w Sobótce z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie reorganizacji Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce oraz, stanowiący jej załącznik, Statut ŚOKSiR-u,
Nr VII/45/11 Rady Miejskiej w Sobótce z dnia 29 kwietnia 2011 r. w sprawie likwidacji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sobótce, określiły podstawy prawne działania instytucji.
Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji rozpoczął działalność z dniem 1 sierpnia 2011 r. Zgodnie z zapisami Statutu, administruje on:
kompleksem obiektów sportowych przy Al. Św. Anny 12,
parkingiem przy ul. Armii Krajowej.
W skład ŚOKSiR-u wchodzi Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz jej filie: w Sobótce Zachodniej oraz Rękowie.
Siedziba ŚOKSiR-u mieści się przy ul. Fryderyka Chopina 25, a terenem działania jest Gmina Sobótka.
Biura ŚOKSiR-u znajdują się przy Al. Św. Anny 12.
Obecnie, biblioteka w Sobótce, w wyniku przeniesienia, od dnia 12 września 2011 r. prowadzi działalność w dwóch salach Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica. Tam zgromadzony został księgozbiór stanowiący bibliotekę dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży.
Zakres działania i realizacja zadań Ślężanskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, określone w Statucie, obejmują wiele sfer aktywności, np.:
-integrowanie społeczności lokalnej poprzez zespołowe uczestnictwo w działaniach kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych,
-prowadzenie pracowni artystycznych dla dzieci młodzieży i dorosłych,
-tworzenie i upowszechnianie scenicznych programów artystycznych,
-organizowanie wystaw,
-organizowanie konkursów w różnych dziedzinach sztuki,
-organizowanie koncertów, przeglądów i festiwali,
-współdziałanie z instytucjami upowszechniania kultury, bibliotekami innych sieci, organizacjami i stowarzyszeniami w rozwijaniu i -zaspokajaniu potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej,
-dokumentowanie, gromadzenie i upowszechnianie dóbr kultury,
-organizowanie stałych form prezentacji dorobku i osiągnięć amatorskiego ruchu artystycznego oraz promowanie najbardziej -wartościowych dokonań twórców i zespołów,
-wypracowywanie i upowszechnianie nowych form i metod pracy w kulturze i kulturze fizycznej, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych środków techniki,
-współdziałanie w zakresie krajowej i zagranicznej wymiany kulturalnej i w zakresie kultury fizycznej,
-impresariat artystyczny,
-usługi fotograficzne, filmowe, plastyczne i kserograficzne,
-prowadzenie ognisk artystycznych, sportowo-rekreacyjnych oraz innej pozaszkolnej działalności dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych,
-prowadzenie wypożyczalni kostiumów, rekwizytów, sprzętu sportowo-rekreacyjnego i technicznego,
-prowadzenie działalności handlowej w zakresie obrotu działami sztuki i artykułami,
-świadczenie usług sportowo-rekreacyjnych,
-udostępnianie obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych dla organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych.
W § 5 Statutu określona została możliwość prowadzenia przez ŚOKSiR zarobkowej działalności gospodarczej, również w zakresie szeroko pojętych usług kulturalnych, np. poprzez:
-impresariat artystyczny,
-usługi fotograficzne, filmowe, plastyczne i kserograficzne,
-prowadzenie ognisk artystycznych, sportowo-rekreacyjnych oraz innej pozaszkolnej działalności dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych,
-prowadzenie wypożyczalni kostiumów, rekwizytów, sprzętu sportowo-rekreacyjnego i technicznego,
-prowadzenie działalności handlowej w zakresie obrotu działami sztuki i artykułami użytku kulturalnego,
-realizację imprez zleconych.
Zespoły wspierane przez ŚOKSiR
Chór Kameralny „A Capriccio” założony został w styczniu 2011 r. przy Ślężańskim Ośrodku Kultury w Sobótce. Zgodnie z nazwą zespołu, która pochodzi od włoskiego określenia muzycznego, chór wykonuje utwory a capriccio, czyli z fantazją, humorem, żartobliwie i kapryśnie. Największym dotychczasowym osiągnięciem chóru jest zdobycie 1 miejsca w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Sakralnej „Vox Domini” w Prusicach.
Pieśni zaprezentowane na najnowszej płycie ukazują bogatą literaturę chóralną. Znajdziecie tu państwo piękny madrygał włoskiego kompozytora Filippo Azzaiolo „Quando la sera” z XVI w. oraz „Modlitwę, gdy dziatki spać idą” Wacława z Szamotuł – najwybitniejszego kompozytora renesansowej muzyki polskiej. Przedstawiamy również pieśni religijne różnych wyznań: od prawosławnego „Otcze Nasz” poprzez Hymn św. Nektariusza „Agni Parthene”, używany w liturgii bizantyjskiej, zbiór tradycyjnych pieśni żydowskich „Hevenu Szalom Alechem” aż do pieśni „Siyahamba”, która pochodzi z południowej Afryki i wykonana jest w języku plemienia Zulu. Sięgamy także do wielogłosowych aranżacji współczesnych hitów takich jak „Tears In Heven”, czy też „Dumka na dwa serca”. Mamy nadzieję, że w tak zróżnicowanym repertuarze Chóru Kameralnego „A Capriccio” każdy z słuchaczy znajdzie coś dla siebie.
Możliwość nabycia płyty z muzyką zespołu.